Niemal w każdej drukarni można znaleźć arkusze plano, które są bardzo lubiane w branży drukarskiej. Jednak wśród klientów są nadal mało znane, a co za tym idzie – niezbyt popularne. Warto byłoby to zmienić, bo druk na takich arkuszach niesie ze sobą wiele korzyści.

Czym są arkusze plano?

Są one dość dużymi i gładkimi arkuszami papieru: w typografii rozmiar ten określa się jako format sita. Arkusze te nie mają złomów, bo są nieskładane. Nie drukuje się na nich np. wielostronicowych katalogów, ale za to idealnie nadają się do reklamy graficznej, bo można na nich wydrukować ulotki czy plakaty (to znaczy materiały, które już z założenia posiadają jedynie dwie strony). Warto zaznaczyć, że na zadrukowanym już arkuszu plano można wykonać wiele prac introligatorskich, takich jak: cięcie, perforowanie, klejenie, szycie, bigowanie lub też foliowanie. Często jednak tego rodzaju zabiegi trzeba wykonywać “na własną rękę”. Drukarnia bowiem zajmuje się zazwyczaj jedynie drukiem dużych arkuszy – wyglądających dokładnie tak, jak zamówiony projekt. Gotowe arkusze można najczęściej zamówić w następujących rozmiarach: A1+, A2+, B1, B2, a najczęściej drukuje się je w technice offsetowej. Wydruk może odbywać się na papierach typu: kreda błysk, kreda mat, offset, karton (z białym spodem). Możliwy jest na nich nadruk dwustronny kolorowy albo jednostronny kolorowy.

Co drukuje się na arkuszach plano?

Drukowanie na tego rodzaju arkuszach sprawdza się w naprawdę wielu przypadkach. Po pierwsze, są one doskonałym sposobem na szybkie, a zarazem stosunkowo tanie przygotowanie różnych materiałów reklamowych (plakatów, broszur, ulotek). Po drugie, można na nich wydrukować także dużych rozmiarów planery (które będzie można zawiesić na ścianie w biurze) oraz znajdujące się niemal w każdej firmie, funkcjonalne i wygodne kalendarze trójdzielne. Po trzecie, arkusze plano można także wykorzystać do oklejania firmowych segregatorów albo pudeł z dokumentami (oczywiście po odpowiednich pracach introligatorskich). Jak już było wspomniane wcześniej, takie arkusze nie posiadają złamów, co pozwala na to, by powierzchnia zadruku została dowolnie zagospodarowana. Można więc umieścić na niej nawet kilka różnych projektów, służących w jednym celu, na przykład: dwa duże plakaty, projekt całego prospektu i kilkanaście ulotek. Jest to szczególnie przydatne biorąc pod uwagę to, że arkusz można zadrukować także dwustronnie. Dzięki temu każda firma ma szansę zamówić to, co jest jej naprawdę potrzebne.

Zalety korzystania z arkuszy plano

Są one dobrym rozwiązaniem szczególnie jeśli chodzi o szybką i tanią produkcję reklam graficznych. Na jednym arkuszu można rozmieścić i zawrzeć nawet kilka projektów (czyli różnych grafik), co jest szczególnie istotne, kiedy klientom zależy na dużej różnorodności materiałów. Takie możliwości znacznie ograniczają ilość nakładu pracy (przy drukowaniu arkuszy), co przekłada się na ich niższą cenę. Zbiorcze drukowanie przyczynia się również do szybkiej realizacji zamówień. Co więcej, zadrukowany arkusz nie potrzebuje zbyt wiele czasu na schnięcie, dlatego może zostać wysłany do zamawiającego niemal bezpośrednio po wydruku. Jak więc widać, skorzystanie z arkuszy plano niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Są one idealnym sposobem na tanią a skuteczną reklamę. Można zadrukować je dwustronnie i prezentować w postaci plakatów, broszur, ulotek czy prospektów. Arkusze te umożliwiają wydruk materiałów graficznych w różnych formatach, a decyzję o rozmieszczeniu projektów podejmuje wyłącznie klient. Całość zamówienia przebiega naprawdę szybko i bardzo sprawnie.