CMYK jest to z góry określony model barw, który składa się z czterech podstawowych kolorów farb drukarskich. Model taki jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do tworzenia wielobarwnych druków. Wykorzystuje się go głównie w skali przemysłowej, lecz moa go zastosować także w drukowaniu materiałów za pomocą drukarek atramentowych, laserowych czy też kserokopiarek. Taki model przestrzeni barw jest również powszechnie stosowany podczas tworzenia grafiki komputerowej.

Nazwa CMYK wzięła się od zestawienia pierwszych liter angielskich nazw głównych składowych barw modelu. Są to: cyan, magenta, yellow, key colour. W dosłownym tłumaczeniu, określenie “key colour” oznacza kluczowy, główny kolor. Przyjęło się, że jest nim czarny.

Poszczególne barwy modelu CMYK’u otrzymuje się dzięki łączeniu czterech głównych kolorów przy zastosowaniu odpowiednich proporcji, które uzyskują wartości od 0% do 100%. Farby tego typu są częściowo transparentne, dlatego kiedy nakłada się je na materiał poligraficzny, wartość ich nasycenia może się równać nawet 400%.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - CMYK KONTRA RGB >>>

Na czym polega druk tą metodą?

Druk metodą CMYK opiera się przede wszystkim na nakładaniu wyznaczonych warstw farby, metodą rastrową. Trzeba jednak uważać, ponieważ mieszanie barw przy użyciu metody rozcieńczania nie jest tutaj możliwe. Metoda rastrowa to nanoszenie na materiał drukarski małych punktów, które posiadają 100% barwy. Owe punkty mogą przyjmować rozmaitą wielkość albo gęstość na jednolitym (na przykład na tradycyjnym, białym tle). Dla nasycenia barwy odgrywa dużą rolę również wzór nanoszonych kropek. Wszystko zależy od tego, jaki pragnie się uzyskać efekt. Mogą one układać się na wzór szachownicy lub inny. Dzięki tej technice można między innymi otrzymywać odpowiednie nasycenie barwy na papierze albo innym materiale.

Po to powstało?

Taka paleta barw została opracowana, by ulepszyć i pomóc przemysłowi poligraficznemu. Chciano, by jak najwierniej oddać naturalne barwy. Jednakże nie do końca udało się to zrobić, więc w grafice komputerowej CMYK nie jest często wybieranym modelem.