Wśród różnych odmian druku można wyróżnić dwie podstawowe wersje druku: cyfrowy oraz offsetowy. Pierwszy z nich charakteryzuje się tym, że jest uzyskiwany bezpośrednio z pliku elektronicznego, takiego jak pdf czy doc. Natomiast druk offsetowy korzysta z technologii, dzięki której obraz zostaje przeniesiony na papier z udziałem specjalnie wcześniej przygotowywanych płyt do druku offsetowego.

Druk cyfrowy

Najważniejsza zaletą druku cyfrowego, wykorzystywanego przez drukarnię online, a wyróżniającego go na tle offsetowego jest z pewnością możliwość wykonania wydruku niezwykle szybko, a właściwie od ręki. Zaraz po wydruku arkusze są gotowe do dalszej obróbki, a druk cyfrowy nie potrzebuje dodatkowego czasu na schnięcie. Co więcej, druk cyfrowy charakteryzuje się atrakcyjną ceną dla małych oraz średnich nakładów, co z pewnością stanowi także o jego wartości.

Druk offsetowy

Z drugiej jednak strony druk offsetowy posiada zdecydowanie lepszą jakość wydruku, a także posiada możliwość wykorzystania dodatkowych kolorów z gamy na przykład złota czy srebra. W tym przypadku cena jest trochę większa, jednak możliwość użycia większego formatu arkusza sprawia, iż przy wzroście nakładu, cena pojedynczej sztuki się zmniejsza. Dlatego jeżeli dane zamówienie, ma być powielane w setkach czy tysiącach egzemplarzy, a klientowi nie zależy szczególnie na czasie realizacji, to każda drukarnia poleci druk offsetowy, który w tym wypadku wydaje się być idealnym wyborem. Należy także pamiętać, że przygotowanie do druku offsetowego zajmuje dużo czasu, a także wymaga sporych nakładów finansowych w celu przygotowania produkcji, które zostaną zrekompensowane jedynie przy dużych nakładach.

Liczne czynniki

Reasumując, jeden i drugi rodzaj druku posiada swoje wady i zalety, jednak wybór najlepszego z nich zależy zawsze od specyfiki danego zamówienia i oczekiwań klienta. Czas, wielkość nakładu czy wymagania jakościowe decydować będą, z jakiego rodzaju druku najlepiej skorzystać przy realizacji danego zamówienia.