Każdy grafik zajmujący się tworzeniem zamówionego projektu musi prędzej czy później zaprezentować go klientowi w formie podglądowej. Czasem jest to zadanie względnie proste, jednak niektóre przypadki mogą wymagać dość szczegółowej wizualizacji, przedstawiającej nie tylko sam projekt, ale również jego zastosowanie użytkowe. Celem stworzenia prezentacji jest przede wszystkim potwierdzenie właściwego kierunku pracy oraz uzyskanie dodatkowych uwag od klienta.

<<<Poznaj darmowe mockupy>>>

DARMOWE MOCKUPY KOSZULEK >>>

DARMOWE MOCKUPY MULTILOFTÓW >>>

DARMOWE MOCKUPY PLAKATÓW >>>

Prezentacja projektu

Jest to o tyle istotne, ze nie każdy zleceniodawca jest fachowcem od spraw grafiki użytkowej i zna fachowe słownictwo, które ułatwiłoby ustalenie szczegółów dotyczących projektu. Bardzo wielu grafików decyduje się na prezentację swojej pracy w formie bezpośredniej. Oznacza to, że projekt np. opakowania, zostaje pokazany klientowi jako zwykły plik graficzny – podczas gdy ma on w założeniu pełnić określone funkcje użytkowe. Wówczas najlepiej zastosować tzw. mockup, czyli przygotować specjalną makietę, pozwalającą na umieszczenie grafiki w odpowiednim kontekście.

Czym jest mockup?

Mockup pozwala na pokazanie projektu w taki sposób, aby przybliżyć jego wizualizację w formie możliwie najbliższej rzeczywistości, a także w odpowiedniej skali zobrazować i uwypuklić jego fizyczność oraz nadać wrażenie realizmu. Profesjonalny mockup zazwyczaj przygotowuje się w Photoshopie, jednak skorzystać można również z darmowych usług wykonywanych za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W internecie dostępne są również gotowe szablony,

Dlaczego warto stosować mockup w grafice użytkowej?

Wizualizacja przygotowanej grafiki jest kluczowa, a często nawet równie ważna, co sam projekt. Dobrze dobrany i przygotowany mockup pozwala bowiem przedstawić zastosowanie obrazu w formie bliższej rzeczywistości, dzięki czemu może on sprawić dużo korzystniejsze wrażenie i po prostu wyglądać bardziej efektownie. Jest to o tyle istotne, że stworzona w ten sposób wizualizacja ułatwia również zrozumienie właściwych założeń projektu, a także daje klientowi lepsze wyobrażenie na temat efektu końcowego.