Proof cyfrowy ma za zadanie oszczędzić nam stresu związanego z niepewnością dotyczącą efektu wydruku naszego projektu. Innymi słowy – proof to próbka, która pokazuje, jak w rzeczywistości będzie wyglądał nasz materiał, przeniesiony z komputera na papier. Czy warto zapoznać się z proofem przed zamówieniem wydruku?

Proof cyfrowy pozwala sprawdzić kolorystykę, którą uzyskamy w drukarni. Dzięki skorzystaniu z takiej możliwości unikniemy rozczarowania efektem wydruku i wprowadzimy konieczne zmiany, zanim drukarnia podejmie się realizacji projektu. Proof to wydruk odpowiednio skalibrowany, do którego używa się papieru o konkretnej bieli (najczęściej kredowego, używanego w druku offsetowym). Symuluje wydruk na urządzeniu, na którym realizowane będzie większe zamówienie.

PROOF CYFROWY - ZAMÓW! >>>

Proof cyfrowy i analogowy

Obecnie proof cyfrowy zastępuje starszą, analogową technikę. Analogowa próba koloru wykonywana była za pomocą klisz. Ta metoda jest jednak skomplikowana i bardzo czasochłonna, więc dziś najczęściej wykorzystywana jest wersja cyfrowa. Jest tańsza i zajmuje zdecydowanie mniej czasu.

Cyfrowa próba koloru pozwala także wierniej odwzorować barwy, ponieważ urządzenie służące do proofingu można odpowiednio kalibrować. Metoda analogowa została już niemal całkowicie wyparta przez bardziej nowoczesną, cyfrową.

Co to jest proofer?

Proofer to drukarka, służąca do wykonywania proofów cyfrowych. Nie każda drukarka może pełnić taką funkcję – musi mieć możliwość wydrukowania każdego koloru, dostępnego w technice, w jakiej będą realizowane projekty w drukarni. Wierne odwzorowanie barw to najważniejsze zadanie proofera – chodzi przecież o sprawdzenie kolorystyki, jaką uzyskamy.

Rolę prooferów pełnią często drukarki atramentowe typu Ink-Jet, czyli plotery. Te urządzenia drukują na papierze o dużym formacie i mają wysoką stabilność koloru, dzięki czemu nie trzeba ich tak często kalibrować.

Jakiego papieru użyć?

Nie każdy papier nadaje się do drukowania proofów. Musi on spełniać pewne wymagania po to, aby jak najlepiej oddawać próbę barwną wydruku. Papier proofingowy na jednej stronie oznaczony jest odpowiednimi informacjami, takimi jak certyfikaty gwarantujące spełnianie określonych standardów. Druga strona papieru przeznaczona jest do zadrukowania.

Papier proofingowy produkuje wiele znanych firm, takich jak Epson czy Canon. Taki papier charakteryzuje się określoną bielą i dobrym reagowaniem z atramentami. Zapewnia też szybkie wysychanie atramentu. Choć taki papier ma jak najbardziej przypominać ten, który będzie użyty do wydruku projektu, warto pamiętać, że może się od niego nieco różnić, np. fakturą czy odcieniem.

Certyfikowany proof cyfrowy

Certyfikacja informuje o dokładności kolorów oraz ewentualnych dopuszczalnych odchyleniach poszczególnych parametrów od normy. W celu sprawdzenia kolorów używa się specjalnego paska kontrolnego oraz pomiarów spektrofotometrycznych. Standardowy pasek kontrolny (najczęściej stosowany w Europie) to Ugra/ Fogra Media Wedge V3.0.

Normy pomiaru określone są przez ISO 12647. Na podstawie wyników pomiaru dokonanego spektrofotometrem drukowany jest certyfikat, który informuje o tym, że proof cyfrowy spełnia określone standardy i żaden z parametrów nie przekracza określonych wartości.