W piątej części słownika pojęć poligraficznych rozszyfrujemy tajemnicze hasło, jakim jest impozycja. Dlaczego jest ona niezbędna w procesie druku materiałów i na czym właściwie polega?

Impozycja zwana jest także składkowaniem lub montażem elektronicznym. W programie przeznaczonym do komputerowego przygotowania plików do druku projektuje się obraz całego arkusza, który następnie trafi do druku – jest to niezbędny proces stosowany we wszystkich najważniejszych technikach drukarskich, takich jak offset, fleksografia czy sitodruk. Dlaczego impozycja to konieczność?

Impozycja i jej znaczenie

Elektroniczny montaż to rozmieszczenie obrazów, które mają zostać wydrukowane, na odpowiednim formacie. Ich położenie jest szczególnie ważne, ponieważ zapewnia uzyskanie pożądanej kolejności obrazów po przełamaniu wydrukowanego już formatu. Elektroniczny montaż wykonuje się w drukarni przed naświetlaniem płyt. Zadaniem impozycji jest ułatwienie późniejszej obróbki introligatorskiej wydrukowanych materiałów oraz zminimalizowanie strat surowca.

Impozycja jest traktowana jako makieta czy symulacja arkusza gotowego do druku, ponieważ powinna zawierać wszystkie elementy, które mają pojawić się na tym arkuszu. Taka makieta jest oczywiście przygotowywana w odpowiednio mniejszym rozmiarze, ponieważ powstaje na ekranie komputera. Należy jednak pamiętać o proporcjonalnych zmianach wymiarów każdego elementu.

Najważniejsze elementy impozycji

Osoba przygotowująca arkusz do druku musi pamiętać o kilku ważnych składowych. Oczywiście, jeśli używa do tego odpowiedniego programu komputerowego, cała praca jest znacznie łatwiejsza. Co powinno znaleźć się na arkuszu impozycyjnym?

  • Rozplanowanie odpowiedniej kolejności stronic,
  • Schemat ich rozmieszczenia na arkuszu,
  • Odpowiedniej wielkości spady na krawędziach,
  • Skale barwne,
  • Metryczka,
  • Punktury (formatowe oraz do załamywania arkusza)
  • Linie cięcia,
  • Znaki grzbietowe.

Programy do montażu elektronicznego

Impozycja jest dość pracochłonnym i skomplikowanym procesem. Dawniej montaże wykonywano manualnie – służyły do tego specjalne podświetlane stoły. Jednak impozycja wykonywana ręcznie może zawierać dużo błędów, które negatywnie wpływają na dalszy proces druku. W dzisiejszych czasach większość procesów i prac zostało zautomatyzowanych, co pozwala uniknąć wielu błędów i zaoszczędzić sporo czasu. Specjalne programy przeznaczone do montażu elektronicznego można znaleźć nawet w internecie. Odpowiednie skrypty pozwalają na zautomatyzowanie procesu impozycji oraz montaż wielu plików w różnych formatach.