Do dziś jedną z najpowszechniej stosowanych metod drukarskich jest wywodząca się ze starożytnych Chin i Japonii technika sitodruku. Pomimo swojej bardzo długiej historii do dnia dzisiejszego z powodzeniem wykorzystywana jest do wykonywania wielokolorowych nadruków na rożnego rodzaju tworzywach i tkaninach.

Na czym polega sitodruk?

 

Metoda sitodruku jest bardzo prosta. Aby móc ją wykorzystać trzeba posiadać gęstą siatkę, im gęstszą tym lepszej jakości będzie efekt finalny, szablon ze wzorem, który może być wykonany choćby z folii, oraz na koniec farby. Podkładając pod siatkę materiał który będziemy chcieli zadrukować, a na górną część szablon, przeciskamy przez oczka siatki farbę. Tym sposobem szablon zatrzyma farbę, natomiast reszta trafi prosto na materiał. Po zakończeniu pracy nad jedną barwą farby, wykonuje się kolejne tłoczenie barwnika wykorzystując kolejną siatkę. Jest to oczywiście bardzo prymitywnie przedstawione. W obecnej przemysłowej technologi szablon został zastąpiony specjalnymi emulsjami i lampami, które najpierw utwardzają siatkę, aby zamknąć określone jej oczka, a następnie po przetłoczeniu farby, całość jest utwardzana za pomocą lamp. Farba natomiast tłoczona jest przemysłowo za pomocą wysokiego ciśnienia.

 

Wykorzystanie sitodruku

 

Obecnie sitodruk jest metodą wykorzystywaną powszechnie w produkcji niezliczonej ilości materiałów poligraficznych. Z łatwością odnajdziemy ją na bilbordach, plakatach, kalendarzach, folderach reklamowych, koszulkach i innego typu gadżetach reklamowych. Jeśli tylko dany materiał jest odpowiednio twardy i zwarty, tzn. taki, który nie ulegnie uszkodzeniu po nałożeniu na niego farby, bez najmniejszego kłopotu może być użytkowany jako nośnik haseł lub grafik wydrukowanych metodą sitodruku.

Wydruki uzyskane są metodą cieszą się niezwykła popularnością ze względu na łatwość produkcji, ekonomiczność w przypadków większych zamówień oraz co bardzo ważne, trwałości powstałych wydruków. Nadruki wykonane metodą sitodruku są odporne na działanie wody, detergentów, czy też niekorzystnych warunków atmosferycznych.