Aby pomieszczeniu firmowemu lub przemysłowemu można było dodać charakteru, to znaczy, aby je odpowiednio spersonalizować, dobrym rozwiązaniem staje się fototapeta. Bardzo łatwo ją zamówić, a jej zamontowanie na ścianie przebiega w niezwykle krótkim czasie. Jak wygląda cały proces?

Zaprojektowanie fototapety

 

Oczywiście grafika, jaka znajdzie się na fototapecie jest sprawą podstawową. Musi ona pasować bowiem do specjalizacji danego przedsiębiorstwa, czy oferty sklepu lub lokalu, w którym zostanie umieszczona. W Internecie znaleźć można przykładowe grafiki, jednak często nie odpowiadają one konkretnym potrzebom i preferencjom. Trzeba wziąć pod uwagę także to, że konkretne kolory mają wpływ na samopoczucie – niektóre wyciszają i relaksują, inne zaś pobudzają do działania. I tak na przykład, by poprawić koncentrację pracowników w biurze, warto zastosować fototapetę w kolorach żywych, czasem nawet ze sobą kontrastujących.

Natomiast w firmie gdzie praca jest niezwykle stresująca, najlepiej wybrać grafikę z motywem przyrody – gdyż zieleń wpływa na umysł relaksująco. Kolejnym przykładem stać się może lokal gastronomiczny, a dokładniej to na jaką “grupę docelową” gości, którzy mają się w nim pojawiać jest on nastawiony. Inna fototapeta musi znaleźć się bowiem w ekskluzywnej restauracji, inna w kawiarni, a jeszcze inna w barze. Dlatego, projekt konkretnej fototapety najlepiej zlecić jest profesjonalnemu grafikowi. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie w 100% odpowiadała ona charakterowi konkretnego miejsca. Do tego, profesjonalnie przygotowana tapeta będzie miała dobrą rozdzielczość i odpowiednie wymiary.

Jak przebiega druk fototapet?

Zaprojektowaną fototapetę trzeba przekazać drukarni (np. drogą elektroniczną), która zajmie się jej wydrukiem. Fototapetę najczęściej drukuje się na trzech, trwałych i odpornych na zabrudzenia, rodzajach podłoża:

  • papier lateksowy – łatwy do aplikacji i bardzo dobry szczególnie do naklejania na gładkie powierzchnie, papier ten jest odporny na rozdarcia, rozciąganie i różnego rodzaju plamy;
  • gładki papier powlekany PVC na fizelinowym podkładzie – idealny nawet na ścianach z drobnymi nierównościami. Jest to papier, w który nie wnikają zabrudzenia i na którym nie pojawia się pleśń;
  • folia samoprzylepna – pokrywa się ją laminatem odpornym na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Fototapetę drukuje się metodą UV, co zwiększa jej odporność na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Wyklejenie fototapety na ścianie

Jako że jej rozmiary sięgają czasem kilku, a nawet kilkunastu metrów kwadratowych, przyklejenie fototapety do ściany może stać się nie lada wyzwaniem. Aby nie uszkodzić papieru, lepiej nie podejmować się tego zadania samodzielnie, ale zlecić montaż tego rodzaju tapety fachowcom. Mają oni bowiem doświadczenie, które pozwoli im na prawidłowe, a przede wszystkim niezwykle precyzyjnie wykonanie powierzonej im pracy. Dzięki temu wydrukowana na wysokogatunkowym papierze fototapeta (często laminowana), będzie mogła cieszyć oczy nawet przez wiele lat. Co więcej, będzie ona łatwa do utrzymania w czystości i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju ozdoba naścienna sprawdzi się w biurze, sklepie i w każdym innym przedsiębiorstwie. Do tego druk fototapet każda firma może zamówić bez żadnego problemu, a ich łatwy demontaż sprawia, że jeden wzór można po jakimś czasie zamienić na inny. Odbędzie się to bez szpachlowania czy trudnego oczyszczania powierzchni ścian, gdyż zdecydowana większość fototapet nie zostawia po sobie trudnych do usunięcia śladów.