Winietki ślubne są to karteczki, na których znajdują się nazwiska gości. Są bardzo pomocnym rozwiązaniem podczas wesela, na które zaproszona jest duża ilość gości, gdyż umożliwiają bardzo sprawne rozmieszczenie osób, które po prostu muszą znaleźć winietkę z własnym nazwiskiem przy odpowiednim stole. Ponadto wpływają znacząco na elegancję i styl weselnego stołu.

Przy rozkładaniu winietek na stołach weselnych należy przestrzegać kilku zasadniczych kwestii. Dobrze jest, by osoby zajmujące się ozdabianiem stołów weselnych porozumieli się z nowożeńcami w winietki na ślub i obrączkitym jak usadzać gości – tak by dobrze się znali i świetnie się ze sobą bawili. Lepiej unikać również sytuacji z anonimową, bezosobową winietką z napisem „osoba towarzysząca”.

Jak się wykonuje winietki?

Winietki na stół mogą być robione ręcznie z wysokiej jakości papieru, połączone z dodatkami typu wstążki, aplikacje czy kryształki. Największy wpływ na wygląd winietki ma oczywiście para młoda, która może wybrać styl w jakim zostanie ona zrobiona, czcionkę liter i wszelkie elementy ją ubarwiające.

Typy winietek

Najpopularniejszym rodzajem winietek są te, które są wykonane w klasycznej formie. Są one zrobione na papierach fakturowanych lub metalizowanych i posiadają różnego rodzaju dodatki np. w postaci satynowych wstążek, obrączek, różyczek, serduszek czy ozdobnych kamyczków. Poza estetyką są bardzo praktyczne i w dogodny sposób wpływają na lepszą organizację nieco zagubionych, zwłaszcza na początku zabawy, gości.

Innym typem omawianego produktu są winietki grawerowane. Wykonane są z akrylu, posiadającego grubość trzech milimetrów, na którym znajduje się wygrawerowane imię i nazwisko gościa oraz oczywiście młodej pary, wraz z datą ślubu i wesela. Na ich powierzchni mogą być również zamieszczone podziękowania dla gości weselnych lub też jakieś ciekawe motto, wybrane odpowiednio na ten dzień przez nowożeńców. Winietki grawerowane mogą mieć postać breloczka do kluczy, który może być po weselu zabrany przez weselnego gościa, tak by mógł on w każdej chwili przypomnieć sobie o przyjemnych chwilach z przeżytej imprezy.