W dzisiejszych czasach ekologia jest niezwykle ważna. Z tego powodu wiele firm stara się dbać o środowisko. Przynosi to korzyści zarówno dla przyrody, jak i samych przedsiębiorstw. Ludzie cenią ekologiczne działania, dlatego warto je wprowadzić na stałe.

Drukarnie także mogą stać się bardziej ekologiczne i świadczyć usługi, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Jakie techniki stosują nowoczesne drukarnie, aby pracować efektywnie i jednocześnie zadbać o przyrodę?

Druk ekologiczny – od czego zacząć?

Jeśli chcesz wprowadzić kilka zasad, które sprawią, że Twoja działalność stanie się bardziej przyjazna dla środowiska, musisz wiedzieć, od czego zacząć. Co tak naprawdę oznacza druk ekologiczny? Dla każdego może mieć nieco inną definicję, jednak cel jest zawsze taki sam: podjęcie takich działań, które będą miały pozytywny wpływ na środowisko i jednocześnie pozwolą zachować wysoką jakość usług.

Warto zacząć od poznania technik stosowanych w druku ekologicznym. Następnym krokiem może być zaplanowanie i wdrożenie tych, które są odpowiednie dla Twojej działalności. Im więcej z nich zostanie wprowadzonych na stałe, tym lepiej – ale już jedna zastosowana technika z pewnością wpłynie pozytywnie zarówno na środowisko naturalne, jak i na wizerunek firmy.

Co zrobić, aby drukować ekologicznie?

Drukarnie stosują rozmaite techniki i procesy w trosce o przyrodę. Najpopularniejszymi z nich są:

  • Segregowanie odpadów przemysłowych,
  • Stosowanie w procesach produkcyjnych jak najbardziej ekologicznych środków – używanie farb, które nie zawierają szkodliwych substancji i metali ciężkich,
  • Przekazywanie odpadów papieru do papierni, w których produkowany jest z nich papier recyklingowy,
  • Stosowanie w produkcji papieru recyklingowego i zmniejszanie ilości odpadów produkcyjnych,
  • Pakowanie towaru w papier recyklingowy,
  • Promowanie ekologicznych działań i zachęcanie klientów do korzystania z takich rozwiązań.

Recykling – dlaczego jest tak ważny?

O konieczności dbania o środowisko uczymy się już od najmłodszych lat. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy lub po prostu zapomina, dlaczego jest to tak ważne. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska naturalnego jest recykling, który może być z powodzeniem stosowany w przemyśle i w branżach takich jak drukarska.

Recykling to – najkrócej mówiąc – wtórne przetworzenie. Recyklingować można niemal wszystko, co nadaje się do ponownego użycia. Jednak w drukarniach recykling najczęściej związany jest z papierem, który wytwarza się ponownie z odpadków i makulatury. Recykling 1 tony papieru pozwala na uratowanie aż 17 drzew! Do produkcji papieru z pierwotnej celulozy potrzebna jest woda, a dzięki recyklingowi możemy oszczędzić jej aż do 26 tysięcy litrów. Recykling papieru pozwala także zmniejszyć emisję gazów i wszelkich odpadów.

Korzyści stosowania druku ekologicznego

Dbanie o środowisko naturalne ma wiele wymiernych korzyści zarówno dla przyrody jak i przedsiębiorstwa. Oferta ekologicznych technik druku przyciąga wielu klientów, dla których ważne jest środowisko. A takich osób w dzisiejszych czasach nie brakuje – ekologia stała się w pewnym sensie modna. Przystosowanie się do trendów to duża zaleta firmy.

Dbanie o środowisko ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy i pozwala kształtować proekologiczne postawy i zachowania wśród pracowników. Takie działania dają wyraz tego, że w firmie myśli się przyszłościowo i dba o jakość życia dla przyszłych pokoleń. Świadomość problemów dzisiejszego świata świadczy o zaangażowaniu i nowoczesności, a właśnie tego często szukają klienci.