Dobre przygotowanie pliku do druku to podstawa udanych wydruków. O czym warto pamiętać, przygotowując projekt? Oto kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać.

Profesjonalne przygotowanie plików do druku

Z przygotowywaniem plików do druku wiąże się skrót DTP – z ang. Deskop Publishing, czyli publikowanie zza biurka. Profesjonalni detepowcy wiedzą, jak musi być stworzony plik, by drukarnia (i klient) spali spokojnie. Jednak nie każdy musi być mistrzem DTP, żeby umiejętnie wydrukować swój projekt. Części rzeczy można się nauczyć, w innych pomogą nam specjalne programy (np. preflight) oraz profesjonalne drukarnie.

Kolory w wydrukach, czyli CMYK a RGB

Przygotowując pliki do druku, trzeba pamiętać o różnicach między CMYK a RGB. Przestrzeń kolorystyczna RGB (red, Green, Blue) dotyczy światła emitowanego przez monitory, aparaty i ekrany. Za to CMYK (Cyjan, Magenta, Yellow, Key colour, czyli czarny) to kolory widoczne na wydrukach. Mówiąc w skrócie, to, co widzimy na monitorze to jedno, a to, jak będzie to wglądać na wydrukach, to już inna para kaloszy (czy tam farbek). Przygotowując plik, warto już na wstępie wybrać przestrzeń kolorystyczną CMYK i właśnie w niej tworzyć swój projekt.

Spady i marginesy – Twoi dobrzy kumple

Spady i marginesy to Twoje ubezpieczenie – dzięki nim Twój projekt będzie cały i zdrowy, a żaden istotny element nie zostanie ucięty w procesie produkcji. Te zawsze doliczane są do każdego boku projektu. Można je ustawiać samodzielnie lub też skorzystać z gotowych makiet, które oferują drukarnie przy danych produktach (parametry są wtedy automatycznie dopasowane do danego wydruku). Ale czym właściwie one są?

Spady to przestrzeń wychodząca poza ostateczny, docelowy format. Jest ona niezbędna, żeby projekt wyglądał dobrze – także po odcięciu brzegów arkusza. Do spadów należy dociągnąć zadrukowany obszar – tak, aby całość dobrze wyglądała także po odkrojeniu brzegów strony. W większość plików spady mają około 2 – 5 mm i dodaje się je do docelowego formatu.

Marginesy bezpieczeństwa dotyczą obrzeża, czyli krawędzi docelowego obrazu, zwykle ustala się je na 3 mm. W obszarze marginesu nie powinno się umieszczać żadnych istotnych elementów – grafik, tekstów lub logo. To przestrzeń, która pozwala bezpiecznie przycinać plik – bez obaw o ostateczny efekt.

Aha, warto pamiętać, że plik ze spadami określany jest jako format brutto – czyli format netto powiększony o spady.

O czym jeszcze pamiętać przygotowując plik do druku?

 

  • Zazwyczaj teksty i akapity tworzy się w InDesignie, w Ilustratorze wykonuje się elementy grafiki wektorowej, a w Photoshopie bitmapy.
  • Pamiętaj, by użyte obrazy i bitmapy miały odpowiednią jakość, tutaj kieruj się ilością pikseli przypadającą na 1 cal, czyli dpi. Obrazy di druku zazwyczaj powinny mieć co najmniej 300 dpi – zanim dodasz dany obraz, upewnij się, czy jakość będzie wystarczająca.
  • Projektując, zadbaj o czytelny układ pliku, odpowiednią interlinię oraz kerling (odstępy między literami). Wszystkie fonty warto zamienić na krzywe, tak aby uniknąć utraty jakości czy problemów z odczytaniem danego fontu.
  • Gdy masz już gotowy projekt, pamiętaj o kompresji pliku do PDF w jakości drukarskiej.

Podczas przygotowywania plików do druku może pojawić się jeszcze wiele innych problemów. Sposobem na ich uniknięcie jest weryfikacja pliku przez specjalistę oraz korzystanie z profesjonalnych programów do weryfikacji plików – np. preflight.

Czym jest preflight?

Bywa nazywany inspekcją wstępną albo automatycznym wykrywaniem błędów w pliku. To system, który pozwala błyskawicznie wykryć większość podstawowych błędów w przygotowaniu pliku do druku. Oferuje go większość dobrych drukarni, warto więc to sprawdzić przed wybraniem miejsca, w jakim będziemy drukować. Po wysłaniu pliku do weryfikacji program tworzy raport, mówiący o tym, czy plik jest poprawnie przygotowany do druku. W razie nieprawidłowości, najczęściej dostajesz informacje o tym, co należy poprawić. To prosty, szybki i bardzo sprawny sposób na weryfikację plików, jeszcze zanim te trafią do drukarni.