Sztancowanie, czyli inaczej wykrawanie jest czynnością introligatorską, która polega na wykrawaniu z arkusza papieru, kartonu, tektury czy też tworzywa sztucznego określonego kształtu, którego nie jest się w stanie uzyskać, stosując zwykłe krojenie na gilotynie. Sztancowanie jest także metodą obróbki plastycznej. Na czy polega wykrawanie?

PRZEJDŹ DO SŁOWNIKA POJĘĆ POLIGRAFICZNYCH >>>

 

Na czym polega sztancowanie?

Do wykrawania stosuje się wykrojnik, w którym roboczą częścią jest nóż konkretnie wyprofilowanym kształcie ostrza. Jest on z duża siła wtłaczany ma wylot, prostopadle w podłoże. Podczas sztancowania można za pomocą wykrojnika również wygniatać linie w podłożu o ustalonych kształtach. Dzięki tej metodzie możliwe jest nadanie materiałom odpowiednich kształtów zewnętrznych oraz wykonanie w nich otworów. Wykrawanie stosuje się do wytarzania składanych opakowań kartonowych, kartek o nietypowych kształtach, wielostronicowych kalendarzy z kartami dopasowanymi do przedziałów czasowych czy też notesów telefonicznych z otworami na litery alfabetu. Sztancowanie często łączone jest także z bigowaniem, perforowaniem, nacinaniem górnej części podłoża oraz wytłaczaniem wklęsłym bądź wypukłym.

Technika sztancowanie – gdzie znalazła zastosowanie?

Sztancowanie jest techniką wykorzystywaną do wytwarzania teczek firmowych, folderów i ulotek, kart okolicznościowych i biznesowych, naklejek, kalendarzy, pudełek kartonowych i tekturowych, kart rabatowych i bankomatowych, opakowań, karnetów, torb reklamowych, wizytówek, opakowań dla przemysłu spożywczego, notesów telefonicznych, okładek folderów i czasopism czy też kopert.

Usługa sztancowania – gdzie szukać?

Usługa sztancowania zwykle jest świadczona przez firmy poligraficzne posiadające zaplecze dostosowane do prowadzenia tego typu prac. Dzięki temu klienci mogą liczyć na kompleksową usługę, zgodną z ich indywidualnymi potrzebami oraz wymaganiami. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że w Internacie jest coraz więcej stron drukarni, które oprócz drukowania również mają ofercie usługę sztancowania w ramach wykańczania druków czy też innych materiałów.