W naszym cyklu przedstawiamy podstawowe oraz mniej oczywiste wyrażenia, które pomogą każdemu lepiej zrozumieć język grafików i drukarzy. W czwartej części wyjaśnimy, czym jest poddruk i nadruk.

Znajomość tych wyrażeń przyda się każdemu, kto chciałby zlecić drukarni wykonanie jakiegoś zlecenia. Klienci często nie rozumieją, kiedy dostają wycenę, w której mowa o nadrukach i poddrukach – z tego powodu mogą powstawać pewne nieporozumienia. Wyjaśniamy różnicę między tymi pojęciami i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Co to jest nadruk?

Pod tym pojęciem możemy rozumieć ogół elementów, które są wydrukowane na jakimś nośniku – papierze, koszulce i innych. Nadrukiem nazywa się potocznie wszystko to, co zostało wydrukowane i co widzimy na ulotce, plakacie, ubraniu. Czasem jednak wierzchnia, widoczna warstwa druku skrywa pod sobą jeszcze inną warstwę, o czym powiemy nieco później.

Nadruk nazywany jest również znakowaniem. Możemy wyróżnić wiele metod nadruku, takich jak: sitodruk (nadruki powstają przy użyciu specjalnych sit; ta metoda uznawana jest za jeden z najtrwalszych sposobów druku), bezpośredni druk cyfrowy, druk lateksowy, druk solwentowy itd. Nadrukiem może być zdjęcie, napis, logo – wszystko zależy od konkretnego projektu.

Czym jest poddruk?

Poddruk jest kolorem dodatkowym, który stosuje się w przypadku druku na materiale o kolorze innym, niż biały. Nakłada się go przed drukiem właściwym – stąd jego nazwa. Poddruk znajduje się pod tą warstwą wydruku, którą widzimy. Nadruk i poddruk idą ze sobą w parze szczególnie w przypadku druku na grubym, kolorowym papierze (np. zaproszenia, kartki okolicznościowe itd.). Dzięki poddrukowi uzyskamy pożądane barwy druku i unikniemy ich zniekształcenia spowodowanego mieszaniem się farb drukarskich z kolorem podłoża.

Nadruk i poddruk – kolory w druku

Do uzyskania pełnej palety barw w druku potrzebne są cztery kolory – prawdopodobnie każdy kojarzy, czym jest CMYK. To skrót od: cyjan, magenta, yellow i black (zwany także „key”). Wśród nich nie ma koloru białego, który czasem trzeba zastosować jako kolor dodatkowy, czyli właśnie poddruk. Aby było to możliwe, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pliku w programie graficznym. Poddrukiem może być także inny kolor, jednak to właśnie biały jest najczęściej stosowany, gdyż pozwala „odciąć” pożądaną barwę od kolorowego podłoża tak, aby efekt przypominał wydruk na białym papierze.

Druk białym kolorem sprawdza się także wtedy, kiedy chcemy wydrukować coś na czarnym podłożu. Każdy inny kolor niż biały wyglądałby nienaturalnie i zbyt ciemno, aby mógł być wyraźny i czytelny. Dlatego najlepsze jest połączenie czerni i bieli – jest klasyczne, eleganckie, a przy tym druk jest wyraźny i łatwy do przeczytania.

Jak przygotować plik z poddrukiem?

W internecie możemy znaleźć wiele tutoriali, czyli instrukcji dotyczących przygotowywania pliku dla drukarni. Wśród nich są też takie, które wyjaśniają, jak krok po kroku stworzyć plik z poddrukiem w programach graficznych, takich jak Adobe Illustrator. Proces utworzenia takiego pliku wymaga podstawowych umiejętności obsługi Illustratora, ale przy pomocy odpowiedniego, dokładnego tutorialu, powinien sobie poradzić z nim nawet amator.

Jeśli jednak myślisz, że nadruk i poddruk w programie graficznym to czarna magia, skontaktuj się z profesjonalnym grafikiem lub z drukarnią. Twoje materiały na pewno zostaną przygotowane tak, jak powinny, a Ty będziesz cieszyć się estetycznym wydrukiem z takimi kolorami, o jakie Ci chodziło.