Popularność wydruku na płótnie stale rośnie. Nic dziwnego, ponieważ canvasy mają wiele zalet – są idealnym elementem wystroju niemal każdego wnętrza, mogą być oryginalnym i jednocześnie niedrogim prezentem, a także pamiątką na wiele lat.

Druk na płótnie przypomina obraz – może mieć różne rozmiary, dzięki czemu łatwiej dopasować go do mniejszego lub większego pomieszczenia. Możemy kupić gotowy wydruk albo zlecić drukarni stworzenie obrazu z wybranego przez nas zdjęcia. Na czym polega druk na płótnie canvas i gdzie najlepiej zamówić taki obraz?

Czym jest canvas i jak powstaje nasz obraz?

Materiał, na którym drukowane są popularne obrazy, to bawełniane płótno canvas, zwane także płótnem artystycznym. Stosowane jest w reklamie do wydruków o większych rozmiarach. Płótno występuje w wersji błyszczącej i matowej, doskonale przyjmuje atramenty i pozwala wiernie odwzorować obraz czy fotografię w wysokiej jakości. Wydruk na płótnie canvas dobrze sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ponieważ płótno jest odporne na działanie promieni UV. Jednak ostatnimi czasy obrazy na płótnie możemy spotkać głównie na ścianach domów, salonów i innych miejsc, jako ciekawą ozdobę.

Płótno napinane jest na drewniane blejtramy, dzięki czemu obraz nie jest „płaski” i nadaje się do powieszenia na ścianie. Niektóre drukarnie oferują dodatkowo oprawienie wydruku w ozdobne ramy. Druk na płótnie powstaje na ploterach drukujących tuszami wodnymi i pigmentowymi. Zwykle klient ma do wyboru kilka wersji rozmiarów obrazu, ale niektóre drukarnie podejmują się także wydruków o niestandardowych wielkościach.

Druk na płótnie – jak przygotować zdjęcie?

Gotowe obrazy wydrukowane na płótnie można kupić w wielu sklepach oraz w internecie. Wzorów i rozmiarów jest mnóstwo – z łatwością znajdziesz obraz najbardziej pasujący do wnętrza Twojego mieszkania. Jednak jeśli zależy Ci na stworzeniu niepowtarzalnego wydruku lub oryginalnego prezentu, możesz zlecić drukarni stworzenie obrazu z dostarczonego przez Ciebie zdjęcia.

Drukarnie zwykle zamieszczają instrukcję przygotowania pliku w internecie. Nie trzeba posiadać i obsługiwać skomplikowanych programów graficznych, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że zdjęcie jest odpowiednie, zawsze możesz poprosić o pomoc pracownika drukarni. Zdjęcie powinno być właściwie wykadrowane i mieć wysoką jakość. Możesz wysłać je do drukarni lub dostarczyć osobiście.

 Canvasy jako wystrój wnętrza

Obrazy na płótnie pasują do niemal każdego wnętrza, ponieważ mamy możliwość dobrać odpowiednią wielkość i kolorystykę. Popularne są także kompozycje złożone z kilku takich wydruków o mniejszych rozmiarach. Canvasy pasują nie tylko do mieszkania – idealnie sprawdzą się np. w kawiarniach, restauracjach czy salonach fryzjerskich i innych. Wystarczy dobrać odpowiednie, ciekawe zdjęcie, które będzie urozmaicać wystrój i przyciągać uwagę klientów.

W zależności od tego, co przedstawia obraz na płótnie, może się on znaleźć w głównym pomieszczeniu domu, w salonie, lub na przykład w sypialni – jeśli obrazem jest prywatne, pamiątkowe zdjęcie z wakacji czy portret bliskiej osoby. Warto przemyśleć wielkość obrazu i dopasować go do wielkości pomieszczenia. Płótno nie powinno być za duże, ponieważ zdominuje wszystkie inne elementy wystroju wnętrza.