Rosnąca popularność druku na szkle sprawia, że usługa ta staje się dostępna dla coraz większych grup odbiorców. Grafiki na szkle to chętnie wybierany sposób na oryginalną dekorację domu, zwłaszcza kuchni i łazienki. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Jak wykonuje się druk na szkle?

Szklane panele ścienne z nadrukiem coraz częściej znajdują swoje miejsce w nowoczesnych mieszkaniach, których właściciele poszukują niecodziennych rozwiązań i ciekawych aranżacji wnętrz. Jednak grafiki na szkle pasują nie tylko do awangardowych wnętrz – możemy je bowiem dostosować do własnego gustu i wystroju pomieszczeń.

Druk na szkle – jak powstają ozdobne panele?

Współczesna technologia pozwala na stworzenie tego typu wydruków różnymi metodami i przy użyciu różnych narzędzi. Możemy spotkać się z materiałami imitującymi szkło, naklejanymi grafikami, umieszczaniem ich między tafle szkła oraz z drukowaniem bezpośrednio na szklanym panelu. Użyte w produkcji materiały i zastosowane metody to jedne z elementów, od których zależy końcowa cena produktu.

Profesjonalne firmy zajmujące się produkcją szklanych paneli z nadrukami nierzadko oferują kompleksowe usługi. Zlecenie może obejmować: przyjazd do klienta i dokonanie niezbędnych pomiarów, doradztwo, pomoc w wyborze grafiki, docięcie szkła do odpowiednich wymiarów, wykonanie otworów technicznych (np. do montażu gniazdek elektrycznych lub urządzeń sanitarnych) oraz transport i montaż gotowych paneli.

Technologia produkcji i rodzaje szkła

Najlepszą metodą druku na szkle jest wykonanie cyfrowego nadruku UV przy pomocy zaawansowanych technicznie, nowoczesnych maszyn. Efekty porównywalne są do obrazu widocznego na ekranie komputera – żywe kolory, zachowane kontrasty i wierne odwzorowanie szczegółów. Tusze wykorzystywane do tych wydruków muszą być przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia – w końcu szklane panele będą towarzyszyły mieszkańcom domu przez wiele lat.

Do wyboru mamy zwykle dwa rodzaje szkła: hartowane i laminowane. Czym się różnią? Przede wszystkim wytrzymałością – szkło laminowane składa się z dwóch warstw połączonych folią. Kiedy jedna część ulegnie uszkodzeniu, folia będzie trzymać szkło w ramie. Można więc powiedzieć, że zaletą laminowanego szkła jest bezpieczeństwo. Szkło hartowane wyróżnia się wytrzymałością – jest kilka razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło, poza tym jest odporne na działanie wysokiej temperatury. Z tego powodu znajduje zastosowanie w produkcji szklanych paneli do kuchni.

Jak wykorzystać wydruki na szkle?

Panel z grafiką na szkle nie musi wcale być jedynie elementem ozdobnym w kuchni. W ten sposób wykorzystywany jest prawdopodobnie najczęściej, jednak postęp technologiczny i ludzka kreatywność sprawiają, że druk na szkle może znaleźć się niemal wszędzie.

Wiele firm produkujących grafiki na szkle ma dość szeroką ofertę. Możemy w niej znaleźć szklane panele o naprawdę dużych rozmiarach – niektórzy stosują je do pokrycia powierzchni całej ściany. Druk na szkle to świetna ozdoba nie tylko do kuchni, ale także do łazienki (dzięki możliwości wykonania otworów na urządzenia sanitarne) i innych pomieszczeń. Grafika na szkle może pełnić funkcję obrazu (nawet z podświetleniem!) czy frontu do szafy. Wszystko zależy od kreatywności klienta oraz oferty firmy, ale możliwości są naprawdę ogromne.