Zadania graficzne nie muszą stanowić dla nas żadnego wyzwania – nawet jeśli nie posiadamy dostępu do specjalistycznych, płatnych rzecz jasna programów, to teraz wystarczy dostęp do samej wyszukiwarki internetowej. Jak to możliwe? Wystarczy zapoznać się z przykładowym zestawieniem programów graficznych dostępnych całkiem bezpłatnie. Oto i darmowe programy graficzne godne zainteresowania:

GIMP

Jeden z najbardziej znanych i cenionych programów, dostępny niemal od zawsze. Idealny jako alternatywa dla Photoshopa, wzbogacony o dostępność różnorodnych wtyczek. Z powodzeniem przy jego użyciu wykonać można:

  • retusz;
  • edycję zdjęć;
  • obsługiwać warstwy i maski warstw;
  • modyfikować obraz: rozmywać, wyostrzać, rzucać cień

Paint

Program ten, choć nieskomplikowany w obsłudze, jest bardzo często użytkowany przez wiele osób. Pozwala na wykorzystanie rozbudowanego przybornika, gdzie znaleźć można wszystko to, co wykorzystać można do rozmaitych modyfikacji graficznych, m.in. ołówek, pędzel, wiadro z farbą, gumkę do ścierania czy różne inne gradienty. W Paint’cie z powodzeniem nałożyć będzie można na obrazy różnego typu filtry czy wykorzystać różnorodne efekty wizualne. Program jest wykorzystywany od lat na potrzeby użytkowników na całym świecie.

PIXRL

Główną domeną tego programu jest szybkość działania i dostępność w dwóch aplikacjach:
• Express – wykorzystywana do podstawowej obróbki zdjęć
• Editor – swoją formułą przypominająca Photoshopa, choć w wersji jedynie podstawowej.

PHOTOSCAPE

To program służący do efektywnej obróbki zdjęć, wyróżniający się wyjątkowo przejrzystym interfejsem. Jako wyznacznik jakości programu warto podkreślić udostępnioną w nim możliwość obróbki plików RAW. Jako nietypowy element wyposażenia programu wskazuje się zaś na możliwość wykorzystania różnorodnych efektów i ramek, które dostępne są w szerokiej palecie stylów.

PHOTO DESIGNER

Tę aplikację wykorzystuje się najczęściej do obróbki zdjęć. Program wyposażony został w mnóstwo filtrów i narzędzi, dzięki którym można mówić o sukcesywnym retuszowaniu czy optymalizacji modyfikowanych fotografii. Z jego wykorzystaniem możliwe jest również zmienianie perspektywy.