Kalendarz trzeba kupić w grudniu? Nic bardziej mylnego! Choć standardowe kalendarze obejmujące 12 miesięcy od stycznia do grudnia są łatwo dostępne i praktyczne, coraz większym zainteresowaniem cieszą się spersonalizowane kalendarze, np. szkolne, zaczynające  się we wrześniu. Jak zaprojektować i wydrukować niepowtarzalny kalendarz?

Niektórych może zdziwić projektowanie i zakup tego produktu jesienią, ale tak naprawdę możemy to zrobić o każdej porze roku. Oryginalny, spersonalizowany kalendarz to świetny pomysł na prezent urodzinowy, nawet jeśli rocznica urodzin wypada latem. Sprawdzi się również jako prezent na wiele innych okazji – dla świeżo upieczonego ucznia, dla pary młodej lub jako rodzaj pamiątki. Druk kalendarzy 2018 według własnego projektu może przydać się także firmom, które chcą zadbać o materiały do biura lub dla klientów.

Jak samodzielnie stworzyć kalendarz?

Możesz wybierać spośród wielu rodzajów kalendarzy i zaprojektować taki, który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie. W domu i w firmie sprawdzi się kalendarz ścienny, a jeśli chcesz mieć lub podarować komuś coś bardziej osobistego – może to być kalendarz do postawienia na biurko. On również przyda się zarówno w domu, jak i w miejscu pracy.

Możesz skorzystać z dwóch opcji stworzenia kalendarza – zlecić zaprojektowanie grafikowi i skorzystać z usług drukarni lub zaprojektować kalendarz online samodzielnie. Która opcja jest lepsza? Obie mają plusy i minusy. Pierwszy wariant wiąże się z większymi kosztami – za usługę musisz zapłacić zarówno grafikowi, jak i drukarni, ale za to projekt będzie wysokiej jakości. Ta opcja będzie lepsza, jeśli potrzebujesz kalendarzy firmowych, które muszą być profesjonalne.

Korzystanie z kreatora kalendarzy online jest tańsze i szybsze. To dobry sposób, jeśli kalendarz ma być prezentem dla kogoś bliskiego – w końcu będzie zaprojektowany samodzielnie i będzie miał bardziej osobisty charakter. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie zdjęcia i będziesz postępować zgodnie z instrukcją na stronie internetowej. Koszt stworzenia kalendarza przez kreator internetowy zaczyna się już od nieco ponad 20 złotych.

Druk kalendarzy na prezent – o czym należy pamiętać?

Pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z ofertą firmy, z której usług zamierzasz skorzystać. Sprawdź, jaki rodzaj papieru używany jest w druku (ważne, aby był naprawdę dobrej jakości) i czy nie ma żadnych dodatkowych opłat, o których nie wspomniano na głównej stronie. Porównaj ze sobą kilka internetowych kreatorów – każdy z nich może oferować inne motywy i szablony oraz oczywiście ceny.

Postępuj zgodnie z instrukcją podaną na stronie internetowej. Wybierz odpowiednią ilość zdjęć i zadbaj, aby były one wysokiej jakości – to ważne, inaczej zdjęcia będą rozciągnięte lub niewyraźne. Pamiętaj także, że jeśli kalendarz ma być prezentem na konkretną okazję, to powinien powstać odpowiednio wcześniej. Może zdarzyć się, że realizacja z różnych przyczyn ulegnie opóźnieniu i Twój kalendarz nie dotrze na czas.

Kreator online a umiejętności graficzne

Ogromną zaletą projektowania kalendarza przez internet jest fakt, że nie potrzebne są do tego umiejętności graficzne ani obsługa trudnych programów. Kreatory są intuicyjne – wystarczy postępować według instrukcji na stronie. Możemy korzystać także z bazy szablonów, nakładać filtry na zdjęcia i zmieniać czcionki według własnego upodobania.

Jeśli chcesz zaprojektować kalendarz bez użycia przeznaczonych do tego programów i stron, musisz już wykazać się umiejętnościami obsługi programów graficznych. Nie każdy jest w stanie stworzyć taki projekt samodzielnie, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego grafika.