Czy jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – opłaca się zamawiać pieczątki firmowe? Jakie są ich zalety i rodzaje – i jak bardzo mogą Ci one ułatwić pracę? Oto kilka argumentów, które warto rozważyć.

Czy warto wyrabiać pieczątkę dla jednoosobowej firmy?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie wiesz, czy opłaca Ci się zamawiać firmowe pieczątki? Odpowiadamy – zdecydowanie się opłaca! A dlaczego? Oto kilka powodów.

  • Dzięki pieczątce firmowej nie tylko zaoszczędzisz czas, ale będziesz postrzegany jako profesjonalna firma.
  • Posiadając swoją pieczątkę, już nie będziesz musiał kilka (-naście/ -set?) razy dziennie ręcznie wypisywać danych na różnych dokumentach. Tutaj wystarczy jeden ruch – i wszystko załatwione. A wiadomo, że czas to pieniądz, a pieczątki to wygoda.
  • Co więcej – pieczątki to wygoda, na którą prawie każdy może sobie pozwolić – tym bardziej, że możemy je zamawiać już od 1 sztuki nawet za około 30 złotych! Na takie ceny możesz liczyć, zamawiając pieczątki online (w sklepach stacjonarnych, niestety, cena zależy często od humoru i fantazji sprzedawcy).
  • No i na deser przypomnimy, że pieczątkę firmową można wliczyć w koszty uzyskania przychodów. Miło, prawda?

Przy tej okazji, warto zauważyć, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze wiedzą, jak wiele pieniędzy może do nich wrócić. Tymczasem, znaczną część wydatków przeznaczanych na materiały firmowe, można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a tym samymodliczyć od podatku. Właśnie tak jest w przypadku pieczątek firmowych, ale także przy zamawianiu np. wizytówek, papieru firmowego, prasy branżowej lub artykułów papierniczo-biurowych.

Pieczątka firmowa – wzór dla JDG

Już wiemy, że opłaca się zamawiać pieczątki firmowe, nawet przez jednoosobowe firmy. Przejdźmy teraz do opisania tego, co należy w niej umieścić. Warto wiedzieć, że kilka lat temu, dzięki nowelizacji Ustawy o Statystyce Publicznej, wycofano obowiązek umieszczania na pieczątce numeru REGON.

Rozmiar czcionki i długość tekstu umieszczonego na pieczątce warto dostosować do rozmiaru płytki pieczątki (wbrew pozorom – jest wiele dostępnych opcji). Co prawda nie ma jasnych reguł, które opisują to, co musi znaleźć się na pieczątce, jednak w każdej pieczątce powinny być umieszczone podstawowe dane, czyli:

Jeśli posiadamy – LOGO firmy

Pełna Nazwa Firmy

Imię i Nazwisko właściciela

Adres

Numer NIP

Numer telefonu / mail / strona www / ewentualnie konta SM

W przypadku JDG często nazwa firmy, to po prostu imię i nazwisko właściciela – wówczas oczywiście pomijamy nazwę. Ważne, aby w pieczątce umieścić dane, zgodne z tymi, podawanymi podczas składania wniosku CEIDG-1. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że pieczątka będzie rzeczywiście ułatwiać nam życie (a nie wprowadzać w błąd).

Rodzaje pieczątek firmowych

pieczątki firmowe JDG

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – pieczątki różnią się nie tylko mechanizmem, ale także rozmiarem i kształtem płytki odbijającej. Warto dostosować jej rozmiar zarówno do rozległości naszego tekstu, jak i do kształtu i typu logo.

Pieczątki najogólniej można podzielić na pieczątki ręczne i automatyczne. Obecnie ręczne są traktowane raczej jako stylowy gadżet, a największą popularnością cieszą się pieczątki automatyczne. Najczęściej różnią się kolorami i kształtem obudowy, ale także rozmiarem (coraz popularniejsze są np. automatyczne pieczątki kieszonkowe, które na wielu spotkaniach biznesowych z powodzeniem zastępują tradycyjne wizytówki).

Jednym z ciekawszych rodzajów pieczątek automatycznych są datowniki – czyli pieczątki, w których można aktualizować datę. Datowniki pozwalają w błyskawiczny sposób segregować korespondencję i archiwizować dane. To wygoda, którą doceni każdy, kto skusi się na takie rozwiązanie.

To tyle z krótkiego przeglądu rodzajów i zalet pieczątek. Zachęcamy do zamówienia chociaż jednej sztuki pieczątki firmowej i/lub datownika. Cena jest niska, więc każdy może wypróbować czy i jak bardzo pieczątka zdaje egzamin w danej firmie. Ale uwaga, prawdopodobnie, kto raz ją zamówił, już zawsze będzie chciał ją mieć w swoim biurze. To wygoda, do której łatwo się przyzwyczaić.