Jeśli chcesz zmierzyć się z samodzielnym zaprojektowaniem kalendarza – poznaj najpopularniejsze narzędzia. Przygotowaliśmy krótką listę programów, z którymi stworzysz spersonalizowane kalendarze – zarówno jeśli jesteś profesjonalistą, jak i początkującym twórcą. Sprawdź i wybierz coś dla siebie.

Adobe InDesign

Program Indesign (Id) jest jednym z najpopularniejszych profesjonalnych programów do projektowania, składania, łamania i przygotowywania elementów do druku. Pozwala zaprojektować wiele różnorodnych materiałów – w tym także kalendarze. W InDesignie można zaprojektować praktycznie każdy rodzaj kalendarza – zarówno plakatowy, wizytówkowy, jak i książkowy. InDesign zapewnia intuicyjne menu, czytelne projektowanie rozkładów, a także możliwość precyzyjnego wyeksportowania i przygotowania pliku do druku. To właśnie w Id najczęściej projektuje się kalendarze, gdyż pozwala czytelnie rozplanować i ułożyć treść.

Czy wiesz, że?

Możesz ułatwić sobie pracę nad projektowaniem kalendarium – wystarczy skorzystać z wtyczki Indesign CalendarWizard – ta naprawdę czyni cuda (i znacznie skraca czas, poświęcony na żmudne ręczne tworzenie kalendariów).

Adobe Illustrator

Adobe Illustrator (Ai) to kolejny profesjonalny program graficzny, przeznaczony do użytku komercyjnego. Ai nadaje się do tworzeni grafiki wektorowej – czyli np. ilustracji typografii, loga lub ikon. Chętnie jest wykorzystywany się do rysowania, projektowania i przygotowywania plików do druku. Illustrator zapewnia ogromną swobodę twórczą, pozwalając stworzyć dowolne obrazy, kompozycje, gradienty i konstrukcje typograficzne. To świetne pole do zabawy kolorem, formą i kształtem.

Czy wiesz, że?

W Ai można stworzyć wektorowe grafiki do kalendarzy, które z powodzeniem zaimportujemy i osadzimy w rozkładach kalendarzy w Id. Podczas projektowania kalendarzy, projektanci najczęściej stosują Ai jako narzędzie uzupełniające projekt składany w Id.

 

projektowanie kalendarzy

Adobe Photoshop

Tego programu nie trzeba nikomu przedstawiać. Photoshop (Ps) to król grafiki rastrowej. Jest niezastąpiony do obróbki zdjęć, grafik, a także tworzenia imponujących kompozycji, fotomontaży i mockupów. Może się przydać podczas obrabiania obrazów, które chcemy zaimportować do naszego kalendarza. Ps pozwoli zarówno na lekkie podrasowanie zdjęć lub zmianę ich kolorystyki, jak i na skomplikowane obrócenia, przekształcenia i kolaże. Dzięki niemu można też rysować – bawić się efektami i kolorami, a także zestawem ciekawych pędzli, markerów i ołówków. Podobnie, jak w przypadku Ai, tak i tutaj – oczywiście możemy cały kalendarz stworzyć w tym programie – jednak najczęściej projektuje się w nim elementy, które następnie są wlewane do kalendarza, projektowanego w InDesignie.

Czy wiesz, że?

Dla mniej zaawansowanych użytkowników, dostępna jest konsumencka wersja programu, czyli Photoshop Elements. Program jest prawie sześciokrotnie tańszy od profesjonalnej wersji Ps, ma też znacznie bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze panel. Program pozwoli w prostych krokach i na gotowych szablonach zaprojektować imponujący, spersonalizowany kalendarz .

Program do wykonania kalendarza

Canva

Po omówieniu płatnych i profesjonalnych programów do projektowania kalendarzy, przejdziemy teraz do tych, które są przeznaczone raczej do użytku osobistego. Najpopularniejszym darmowym programem do projektowania kalendarzy (i – oczywiście – wielu innych grafik) jest słynna Canva. Tutaj nie trzeba płacić za licencję, wystarczy się zalogować, by korzystać z ogromu gotowych szablonów, banku zdjęć i wielu intuicyjnych opcji modyfikowania kolorów, czcionki i grafiki.

Do Canvy można także wgrywać i obrabiać własne zdjęcia i obrazy. Program w podstawowej wersji jest darmowy, ale za dodatkowe opcje (np. zdjęcia premium lub zmianę rozmiaru gotowej grafiki) trzeba zapłacić. Program pozwala stworzyć projekt i przekonwertować go do pliku PDF, który z powodzeniem można drukować – nawet w profesjonalnych drukarniach (choć raczej nie jest zalecany do wydruków profesjonalnych).

Czy wiesz, że?

W Canvie problematyczne bywa stosowanie polskich znaków. Niektóre fonty ich zwyczajnie nie obsługują, a w innych – nie zawsze wiemy, jak je zastosować. Najczęstszym powodem są inne znaczenia przypisane znanym nam skrótom klawiszowym (np. naciśnięcie np. ALT i „L” spowoduje wyrównanie do lewej strony, a nie stworzenie „Ł”). Rozwiązania tego problemu są dwa – albo przekopiowanie tekstu np. z notatnika, albo zastosowanie klawiszy: Shift + Tylda (~) (po ich puszczeniu naciskamy literę, którą chcieliśmy zamienić na polski znak).

Programy do tworzenia kalendarzy – dla amatorów

Calme, TKexe, Pically lub Photo Print Calendar – są jednymi z najpopularniejszych darmowych programów do domowego, amatorskiego projektowania kalendarzy. Najczęściej są stosowane do tworzenia prezentów, pamiątek lub rodzinnych planerów. Większość z ich posiada gotowe szablony i kalendaria, a także bazę zdjęć, które można uzupełniać nie tylko swoimi grafikami, ale także istotnymi datami. Można liczyć na intuicyjny interfejs, części ciekawych opcji i możliwość druku na domowych drukarkach. Czyli – idealne dla amatorów, ale z tymi plikami raczej nie ma co odwiedzać profesjonalnych drukarni.

tworzenie kalendarza druk

Jak przygotować kalendarz do druku?

W amatorskich programach, oczywiście zaprojektowane kalendarze są gotowe do druku (przynajmniej na domowych drukarkach). Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnym projekcie i wydruku – musimy odpowiednio przygotować kalendarz do druku.

Przed wszystkim, dopasujmy projekt do makiet/wymagań, danej drukarni.W przypadku drukarń online, można skorzystać z gotowych do pobrania instrukcji i makiet kalendarzyzobacz np. tutaj). Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze dodać spady i marginesy wewnętrzne (ich wartość znajdziemy w zaleceniach danej drukarni). Dodawajmy grafiki o dobrej jakości – i raczej nie schodźmy poniżej rozdzielczości 300 dpi. Ważne też, aby zawsze przekształcić fonty na krzywe i projektować w CMYK-u, a nie w RGB.