Rodzaje i metody druku, jakie dziś stosuje się w drukarniach, to podstawowa wiedza w tej branży. Warto się z nią zapoznać, szczególnie jeśli planujesz rozpocząć pracę w drukarni lub podjąć współpracę jako klient.

Rodzaje druku a praca grafika

Wiedzę o technikach druku powinien posiadać także grafik – jeśli chcesz być profesjonalistą w tej dziedzinie, musisz znać możliwe sposoby, w jakie Twoja praca wykonana na komputerze może zostać przemieniona w fizyczny przedmiot – ulotkę, wizytówkę, plakat itd. Poznaj najpopularniejsze (i nie tylko) rodzaje druku.

Druk offsetowy

Offset to jeden z najczęściej stosowanych dziś rodzajów druku. Jest opłacalny przy większych nakładach – setkach czy tysiącach egzemplarzy. Przygotowanie druku offsetowego jest dość czasochłonne, ale zdecydowanie opłaca się – w zamian otrzymujemy bardzo wysoką jakość wydrukowanych materiałów, nasycone, żywe kolory, a w dodatku możemy wybierać spośród wielu opcji uszlachetniania druku.

Dlaczego druk offsetowy opłaca się dopiero przy większych nakładach? Jest dość drogi, ponieważ sam proces druku zajmuje sporo czasu i wymaga poświęcenia uwagi. Drukarz obsługujący maszynę offsetową musi ustawić wiele parametrów i zadbać o szczegóły – na przykład o to, by każdy cylinder kładł odpowiednią ilość farby w wyznaczonych miejscach.

Druk cyfrowy

Jest równie popularny jak druk offsetowy, ponieważ także ma wiele zalet. Dodatkowo zamówienia na materiały drukowane cyfrowo można wykonać szybciej, bo ta metoda nie jest tak skomplikowana. Co jest charakterystyczne dla druku cyfrowego?

Doskonała jakość druku, porównywalna z drukiem offsetowym, ale nie wymagająca tak wiele pracy. Kolory po wydrukowaniu są żywe i nasycone, można również wybrać wiele opcji uszlachetniania. Terminy realizacji są krótkie, a taki druk opłaca się nawet przy niskich nakładach.

Więcej o różnicach między drukiem cyfrowym a offsetowym pisaliśmy tutaj.

Metoda druku UV

Druk UV pozwala na drukowanie na niemal każdym materiale – można użyć plastiku, szkła, drewna czy metalu i wielu innych. To jedna z najnowocześniejszych metod druku i najczęściej stosowana jest do projektów wielkoformatowych. Jej zaletą jest fakt, że jest przyjazna dla środowiska – w procesie druku nie używa się rozpuszczalników.

Tusze użyte do wydruku utwardza się promieniowaniem UV, dzięki czemu efekt jest trwały i odporny na uszkodzenia, a także na wpływ warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne. Dlatego nadaje się do materiałów, które mają znaleźć się na zewnątrz. Jakość druku UV jest zadowalająca, choć nie tak dobra, jak w przypadku druku offsetowego.

Druk rolowy

Jeśli zależy Ci na tanim wydruku projektu, możesz wybrać metodę druku rolowego. Wcześniej omawiane rodzaje druku opłacają się raczej przy większych nakładach, natomiast druk rolowy charakteryzuje się niską ceną za jeden egzemplarz. Poza tym ta metoda jest szybka i praktyczna, więc wydrukowanie dużej ilości materiałów nie będzie tak czasochłonne.

Druk rolowy polecany jest w przypadku drukowania ulotek, gazetek promocyjnych czy folderów. Podstawą całego procesu jest duża rola papieru umocowana na maszynie, zwana wstęgą. Inne nazwy druku rolowego to rotacyjny i heatsetowy.

Technologia druku lateksowego

Jak sama nazwa wskazuje, w tej metodzie druku używa się lateksu (oraz wody). Druk wielkoformatowy w tej technologii jest odporny na promieniowanie UV i inne warunki zewnętrzne. Dlatego wykorzystuje się go do banerów, billboardów, grafik reklamowych na pojazdach itp. Druk lateksowy można wykonać na wielu nośnikach.

Kolory na materiałach są nasycone i odporne na blaknięcie w promieniach słonecznych. Jednak odporność na uszkodzenia mechaniczne jest niewielka, dlatego zaleca się laminowanie takich druków.