W dobie komputerów i internetu większość usług możemy zamówić online – druk nie jest tu wyjątkiem. Wiele drukarni oferuje swoje usługi przez internet, więc możesz zamówić rozmaite produkty nie wychodząc z domu czy z biura. Jak zaprojektować i wydrukować ulotki przez internet?

Stworzenie ulotki online wcale nie jest trudne. Najważniejsze to wiedzieć, gdzie szukać. Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się, na czym polega projektowanie i drukowanie przez internet.

Od czego zacząć?

Aby zamówić usługę drukowania ulotek przez internet, zacznij od znalezienia interesującej Cię drukarni online. Następnie wystarczy zalogować się i postępować zgodnie z instrukcjami na stronie. Zamówienie możesz złożyć z dowolnego miejsca, dowolnego komputera i o wygodnej dla Ciebie porze. To ogromna zaleta korzystania z usług drukarni online.

Kolejnym krokiem jest wybranie zamawianego produktu – musisz określić, czy chcesz zamówić wizytówki, kalendarze, ulotki itd. Oferta zależy od drukarni i nie wszędzie jest taka sama.

Przygotowanie plików graficznych

Na stronie drukarni znajdziesz instrukcję, jak przygotować pliki do wydruku. Plik o odpowiednim formacie i rozmiarze możesz wgrać do systemu.

Specyfikacja formatu pliku jest zawsze dokładnie określona, aby uniknąć błędów w druku. Drukarnie sprawdzają przesłane pliki i mogą je odrzucić, jeśli nie spełniają wymagań. W takim wypadku należy spróbować jeszcze raz przygotować plik zgodnie z wytycznymi, eliminując wszelkie błędy.

Jak zapłacić za ulotki online?

Drukarnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i zapewniają zwykle kilka rodzajów płatności. Najpopularniejsze z nich to:

  • Przedpłata na podany numer konta przed realizacją zamówienia,
  • Zapłata za pobraniem – pieniądze pobiera kurier dopiero podczas dostarczenia towaru,
  • Płatność bezpośrednio w drukarni w przypadku odbioru osobistego.

Drukarnie często obsługują płatności PayPal, PayU i inne. Niektóre projekty wycenione są z góry i ich cenę można sprawdzić na stronie internetowej, ale część z nich wyceniana jest indywidualnie. Zawsze warto zapytać o rabat w przypadku zamawiania dużej ilości materiałów.

Nie mam gotowego projektu. Co teraz?

Nie musisz przygotowywać swojego projektu, aby wydrukować ulotkę online. Nie każdy ma odpowiednią wiedzę do tego, aby samodzielnie zaprojektować materiały reklamowe. Zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalistów – grafików i copywriterów. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, sprawdź, czy drukarnia ma w swojej ofercie gotowe szablony – to duże ułatwienie i oszczędność czasu.

Gotowe szablony ulotek mają jeszcze jedną zaletę – nie musisz mieć w głowie wyobrażenia projektu, wystarczy wybrać ten, który Ci się spodoba. Zaprojektowanie ulotki z szablonu jest bardzo łatwe – wystarczy, że w odpowiednie miejsca wpiszesz teksty. Możesz wybrać kolory, wielkość tekstu, a także pogrubić, podkreślić czy pochylić niektóre wyrazy.

Po zatwierdzeniu projektu możesz dostosować go do swoich potrzeb. Wybierz ilość stron i sposób składania ulotki, określ gramaturę papieru oraz opcjonalne uszlachetnianie materiałów. Po wybraniu wszystkich opcji i zatwierdzeniu projektu pozostaje Ci czekać na realizację zamówienia, które w zależności od ilości i rodzaju zamówionych materiałów może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni. Materiały zostaną dostarczone Ci przez firmę kurierską, chyba że wybierzesz opcję odbioru osobistego.