Grafika rastrowa to termin znany każdemu, kto ukończył gimnazjum. Jednak wielu osobom potrafiącym biegle obsługiwać komputer kojarzy się raczej z zaawansowaną technologią i wiedzą dostępną wyłącznie dla wysoce wykwalifikowanych grafików komputerowych. Tymczasem z elementami grafiki rastrowej spotykamy się codziennie korzystając z internetu, telefonu lub odbierając czy wysyłając maila zawierającego w stopce np. logo firmy.

Najprościej mówiąc grafika rastrowa to metoda generowania obrazów polegająca na wykorzystaniu siatki z linii pionowych i poziomych. Tworzą się w ten sposób “kwadraciki” zwane pikselami, które można wypełniać kolorami. W ten sposób powstaje spójna kompozycja postrzegana przez ludzkie oko jako całość, ponieważ nasz wzrok nie jest w stanie dostrzec poszczególnych pikseli bez znacznego powiększenia. Najlepszym i najbardziej transparentnym przykładem są zdjęcia robione przez aparaty cyfrowe. Obrazy wykorzystujące grafikę rastrową zapisuje się w kilku formatach, przy czym najbardziej popularnym jest znany wszystkim JPG.

Istnieje mnóstwo programów służących do obróbki grafiki rastrowej, których wybór zależy od potrzeb danego użytkownika. Najpopularniejszym jest oczywiście Adobe Photoshop. Za pełną, profesjonalną wersję trzeba oczywiście słono zapłacić, w internecie można jednak bez problemu znaleźć bezpłatne wersje trialowe o mocno ograniczonych funkcjach. W zupełności wystarczają one dla kogoś, kto chce obrobić obrazy na podstawowym poziomie, dodać kilka efektów, pobawić się kolorami czy zrobić sobie ładne zdjęcie na facebooka.

Można także skorzystać z darmowych, w pełni funkcjonalnych programów takich jak GIMP, Picasa czy różne rozszerzenia Painta, doskonale znanego każdemu użytkownikowi Windowsa. Dla fanów Photoshopa GIMP oferuje nawet nakładkę imitującą ten program. Natomiast dzięki programom takim, jak np. Artweaver można tworzyć własne obrazy grafiki rastrowej od podstaw. Istnieją także programy ukierunkowane na ściśle określone funkcje i potrzeby użytkowników. Jako przykład można tu podać CleanSkinFX służący do obróbki zdjęć portretowych.