Bez dwóch zdań, podwójna ekspozycja jest dziś jednym z najciekawszych efektów graficznych. Fascynuje ona profesjonalistów, ale również amatorów, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak poprawnie korzystać z funkcji photoshopa umożliwiającej tworzenie podwójnej ekspozycji.

Rozsądny dobór zdjęć

Absolutną podstawą, bez której podwójna ekspozycja nigdy się nie uda jest rozsądny dobór zdjęć. Niestety nie każde zdjęcie będzie idealnie nadawało się do tego, aby w zestawie z innym zdjęciem stworzyć z niego podwójną ekspozycję.

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do pracy należy dokonać rozróżnienia na zdjęcie główne, stanowiące pierwszy plan kompozycji oraz zdjęcie drugoplanowe. To pierwsze, powinno przede wszystkim posiadać motyw główny, który kontrastuje z tłem. Rzecz w tym, że część główna zdjęcia, aby nadawała się do podwójnej ekspozycji musi być ciemna. Tak naprawdę im jest ciemniejsza tym lepiej. Ponadto, występować powinna na maksymalnie jasnym tle.

Zdjęcie drugoplanowe nie musi spełniać żadnych aż tak konkretnych wymagań. W tym przypadku wymagania są zdecydowanie bardziej ogólne. Chodzi o to, aby zdjęcie drugoplanowe nie było bardziej wyróżniające się wśród innych zdjęć niż zdjęcie główne. Warto zapamiętać tę zasadę, że oryginalniejsze, w większym stopniu przyciągające wzrok zdjęcie zawsze powinno być zdjęciem głównym.