Zawijasy dodają klasy

Zawijasy dodają klasy


Krój czcionki użytej na wszelkiego rodzaju materiałach reklamowych ma niezwykłe znaczenie dla sposobu, w jaki ludzkie oko przetwarza przekazane za jego pomocą informacje. Chodzi tutaj przede wszystkim o czas – kluczowy element każdej promocji, które zawsze brakuje i trzeba go oszczędzać w każdy możliwy sposób.

Co to jest pismo szeryfowe?

 

Wśród krojów czcionek wyróżnia się podstawowy podział na: szeryfowe i bezszeryfowe. Jest to zasadnicza różnica, która wypływa na używanie tych stylów w rożnych nośnikach przekazu. Pismo bezszeryfowe to takie, które nie posiada żadnych ozdobnych elementów, jedynie proste linie. Dla przykładu literka „A” w swoim klasycznym wydaniu, jaki często spotyka się w książka posiada charakterystyczne ozdobniki u dołu obu nóżek, jakby rozpływała się pod powierzchni – to właśnie element pisma szeryfowego. Gdyby nóżki te były proste, jak w przypadku literki „A” spotykanej na stronach internetowych, wtedy brakowałoby tych ozdobników.

 

Ekran komputera a broszura u bankiera

 

Ten podział ma kluczowe znaczenie przy doborze krojów stosowanym w materiałach promocyjnych. W Internecie, gdzie liczy się szybkość i płynność przekazu, znacznie rzadziej jego elegancki i gustowny styl, który przeszkadza w czytaniu, stosuje się pismo bezszeryfowe. W ten sposób ludzkie oko znacznie sprawniej przesuwa się po kształtach, rejestrując je i przetwarzając. Stąd wiele stron projektowanych jest z użyciem kroju typu Tahoma, Arial czy Verdana.

W przypadku materiałów reklamowych typu offline, gdzie konsument ma czas i możliwość przeglądania informacji, krój czcionki ma większe znaczenie. Tutaj koniecznie trzeba zastosować odpowiednie wrażenia estetyczne, a najlepszym ku temu sposobem jest stosowanie pisma szeryfowego. Jest ono pozostałością po danych formach drukarskich, które to naśladowały pismo ręczne. Dzisiaj stanowi ono element elegancki i zarezerwowany dla materiałów drukowanych, jak ulotki, wizytówki czy książki i broszury. Wybiera się wtedy takie kroje jak: Times New Romana, Georgia czy Courier New dla sekcji, w których wykorzystuje się kody, cytaty, definicje czy po prostu wyróżnia jakieś istotne słowa (dawny sposób, obecnie coraz rzadziej stosowany).

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

    ABC grafiki

    Czym różni się font od czcionki, do czego służą mockupy i dlaczego do druku należy używać kolorów w wersji CMYK, a nie RGB - o tym i o wielu innych rzeczach dowiesz się dzięki naszemu serwisowi.