Wybór podkładek na stół powinien być uzależniony od ich przeznaczenia i od miejsca, w którym będą stosowane. Dlatego też warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii przy dokonywaniu wyboru.

Materiał

Przy wyborze podkładek na stół należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich materiał. Zależy on od przeznaczenia takiej podkładki. Jeżeli przykładowo chcemy uchronić szklany stół przed wysokimi temperaturami, to najlepiej sprawdzą się podkładki silikonowe. Jeśli z kolei chcemy uchronić stół plastikowy przed zabrudzeniem jego, albo znajdującego się na nim obrusu, to najlepiej sprawdzą się podkładki wykonane z tworzyw sztucznych. Ponadto przy wyborze odpowiedniego materiału ważne jest również to, czy będzie on często zabrudzany. Niektóre podkładki na stół prościej jest wyczyścić, niż inne. Dlatego też, jeśli podajemy posiłki dzieciom, to najlepiej sprawdzą się podkładki silikonowe, albo podkładki plastikowe, z których bardzo łatwo jest usunąć zabrudzenia. Takie podkładki sprawdzą się również w stołówkach.

Wygląd

Podkładki na stół powinny również dobrze wyglądać na tle całego pomieszczenia. Dlatego też, dokonując ich wyboru należy zwrócić uwagę na kolorystykę całego pomieszczenia i do niej dopiero dopasować podkładki. Ponadto powinno się je również dopasowywać do wyglądu obrusu. Jeżeli przykładowo obrus jest gładki i jasny, to podkładki na stół powinny być udekorowane we wzory i ciemne. Z kolei jeżeli wybieramy podkładki dla dzieci, to powinny się na nich znajdować wizerunki bohaterów z bajek, albo filmów. W ten sposób można tym bardziej zachęcić dziecko do spożywania posiłków. Tak naprawdę produkty te są na tyle zróżnicowane, że tak naprawdę każdy będzie w stanie dopasować takie podkładki do wystroju własnego wnętrza i według własnych upodobań.

Podsumowując można powiedzieć, że podkładki na stół powinny być wybierane z uwzględnieniem ich przeznaczenia. Z tego względu należy zwrócić uwagę na ich materiał, jak również wygląd. Powinny one być dopasowane do całego wystroju wnętrza.